Aktuality
ikona článku

Barokní dvůr Borotín

Barokní dvůr v Borotíně.

Poplužní dvůr u Starého zámku v Borotíně stojí od nepaměti. Tedy od nepaměti, pravděpodobně od 13. století, jak ukázal poslední archeologický průzkum. Sloužil nepřetržitě přes husitské války, v dobách předbělohorských i pobělohorských, ustál i nájezd císařských vojsk, na rozdíl od hradu, přežil i období komunismu, ale nepřežil nástup novodobého kapitalismu přinášejícího vandalství a nájezdy zlodějů vazných trámů. Býval by ve své barokní podobě stál dodnes, nebýt jedné malé chvíle, kdy tu byly vyřezány téměř všechny vazné ručně tesané trámy na většině budov statku. Tehdy došel úhony největší. Střechy se provalily a vzaly s sebou i kusy zdí. Zůstaly tu obnažené barokní štíty, se kterými si pohrával déšť a vítr.

 

Nebýt Milana Tejnora a jeho společnosti Takelot, zůstaly by z dnešní národní kulturní památky asi jen obvodové zdi.  Milan Tejnor koupil statek po třech letech chátrání, někdy v roce 2009, jako totální ruinu. Bez střech, s propadlými klenbami, opadanou omítkou, v naprosto zoufalém stavu. Ke koupi ho vedla láska ke starým budovám a historii. A pak také to, že pochází z Borotína, takže statek pamatuje ještě nepoškozený.

Už v roce 2010 se mu podařilo částečně statek provizorně zastřešit a během pěti následujících let uvést do současné podoby. Podařilo se opravit vstupní bránu i pravé křídlo statku s krásnými  barokními štíty obnovenými do původní podoby. Je tu v provozu malá hospůdka a dva apartmány těsně před kolaudací. Připravena je i půdní vestavba. Opravený je také ovčín, který bezprostředně navazuje na obytnou budovu, s nádhernými kamennými klenbami. Tam se v budoucnu mají nastěhovat muzejní exponáty a bude sloužit také jako výstavní síň.

Plány se statkem má Milan Tejnor veliké, ale jak sám říká, na jejich realizaci bude potřebovat nejméně ještě 10 let a spoustu peněz.  Nicméně již dnes statek spolknul nemalé částky na opravy. Ty by nebyly možné bez dotací a to hlavně z Ministerstva kultury ČR. Statek je, jak už bylo řečeno, národní kulturní památkou. Pak také dotace z Jihočeského kraje, ale také z MAS Krajina srdce, která podpořila realizaci dvou projektů - cihlové zábradlí na terase a dokončení oprav interiéru.  

Statek je do budoucna předurčen k nejrůznějším veřejným aktivitám, jako jsou přednášky, výstavy či setkání.  Již teď je možné si stávající budovy zdarma prohlédnout jak zvenku, tak i zevnitř.  Během 10 let by se měl stát vyhledávanou turistickou atrakcí, s bohatým společenským programem.