Aktuality
ikona článku

Domov pro koně

Když pojedete ze Slapska směrem na Neustupov, a na první křižovatce se dáte doleva, dostanete se po 1 km do vesničky Leština. Tam v láskyplné péči tráví svůj život na odpočinku koně, kteří už neslouží lidem, ale lidé slouží jim. Patricie Pitříková se svým životním partnerem Pavlem Malypetrem se tu stará momentálně o 27 koní. Koně tu jsou všude, na příjezdové cestě, na dvoře, na pastvinách, v obrovské konírně, ve stodole. Přijdou vás pozdravit, nechají se pohladit a zase si jdou po svém. Pokojní, spokojení, šťastní, že našli svůj domov, kde už po nich nikdo nepožaduje žádné výkony, a kde mohou v klidu dožít svůj mnohdy těžký život. Najdete tu koně, kteří ještě nedávno běhali třeba Velkou pardubickou. Je tu Tiumen, Silver Regent nebo Retriever, na kterých vyhrával závody světoznámý žokej Josef Váňa. Kromě dalších dostihových koní jsou tu i koně tažní a parkuroví. Mnozí pouze ustájeni, když ještě své majitele mají, jiní majiteli odloženi a přijati do nové rodiny.

Domov pro koně

 

Příběh Domova pro koně začíná v Petrovicích u Karviné, kde Patricie Petříková zahořela v roce 2001 láskou k nemocnému koníkovi Konrskovi. Měla ho od jeho 12 let, a i když trpěl dušností, dožil se v Domově pro koně úctyhodných 25 let. Konrskem to celé začalo a postupně k němu přibývali další. Když už koně Patricie neměla skoro kde chovat, objevil se obrovský statek na prodej. A tak od roku 2010 získali Patricie a Pavel k dispozici statek v Leštině a to se vším všudy. S dobytkem, polnostmi, rodinným domem a dokonce i se dvěma psy. Majitel se se 4 kufry odstěhoval do Ameriky. Tak získali ideální místo pro koně.  Na 40 hektarech půdy nejen pasou, ale i pěstují obilí a luční pastevní směs.

Žijí z dotací, z toho co prodají nebo dostanou za ustájení koní a ze sponzorských darů. 24 hodin denně se sami dva věnují jen koním. Ale nejen jim, Patricie se ujímá i opuštěných, nebo týraných psů. Ke spolupráci s MAS Krajina srdce se dostala náhodou. V době, kdy plánovala rekonstrukci střechy největší ze stodol, se dozvěděla od kamarádky o možnosti dotace na zřízení ubytování pro turisty. Podala si žádost a bohužel o jeden bod na dotaci nedosáhla. Ale o rok později už byla úspěšnější a tak mohli v Leštině díky dotaci přes MASku vyměnit kompletní střešní krytinu na stodole. S MASkou se jim spolupracovalo prý výborně. Všichni jsou tam moc ochotní a poradí, říká Patricie Pitříková.  Také se jim díky MASce podařilo vysadit alej kaštanů. Do budoucna by rádi zpevnili příjezdové cesty, rozšířili ohrady pro koně a vyčistili rybníček, ve kterém by se koně mohli plavit. Na září plánují již druhý takzvaný „Den otevřených očí“, kdy se Domov pro koně otevře široké veřejnosti.  Jeho cílem je, aby se lidi začali dívat jinak na přírodu a hlavně na koně.  Že zvířata nemáme jen proto, abychom je využili a pak je někam odložili, ale abychom se o ně postarali až do úplného konce.  Celý den bude na statku v Leštině nějaká zábava. Například soutěže pro děti, nebo podium s živou hudbou. Více informací o Domově pro koně a možnosti sponzorských darů se dovíte na stránkách www.domovprokone.cz

Na každého, kdo Domov pro koně navštíví, tu čeká velký zážitek nejen díky množství spokojených koní, ale také obrovské charismatické osobnosti Patricii Pitříkové, ze které vyzařuje obrovská láska k přírodě. Tato původem radiodiagnostická laborantka vás okamžitě přesvědčí, že kůň je sice velké zvíře, ale citlivé a vnímavé. Že není potřeba se ho bát. Že rozumí člověku, je zvyklý na hlazení a vztah k němu je hlavně o lásce a o citu.