Aktuality
ikona článku

MAS Krajina srdce podporuje místní produkci

Místní akční skupina Krajina srdce působí na území 40 obcí Jihočeského a 6 obcí středočeského kraje, nejlépe asi budou toto území znát účastníci slavného dálkového pochodu Praha – Prčice, je to území členité, venkoské a i když je to do husitského Tábora jen kousek dosahuje hustota osídlení území pouze 33 obyvatel/1 km.

 

Téměř 50 % ekonomicky aktivních obyvatel z území za prací dojíždí, zejména do táborské městské aglomerace, kde jsou soustředěny průmyslové podniky. Peněz se tu moc vydělat nedá a do podnikání se nikomu nechce. Mladí lidé se z obcí zapojených do území MAS vytrácejí s nástupem na učiliště a střední školy, a tak území nezadržitelně stárne.

 

Peníze se musí točit

Občanské sdružení MAS Krajina srdce za sebou má již deset let poměrně úspěšné existence. Jen v posledním programovém období EU tu žadatelé realizovali 115 projektů s dotací od MAS ve výši 35 039 882 Kč a samotná MAS se zapojila v období let 2006 – 2013 do realizace 12 projektů spolupráce s dalšími místními akčními skupinami z území celé ČR. V rámci projektu spolupráce nazvaného „Za poklady venkova“ byla zahájena registrace typických místních výrobků s regionálním označením „Toulava – regionální produkt“.

Podle slov manažerky Moniky Hienlové však „MASka“ nechce jen zůstat u přidělování regionální značky místním výrobkům, ale dokonce se snaží aktivně přispět k nastartování obchodu s kvalitními místními výrobky. Směřování je jasné - čím vícekrát se koruna zákazníka v území otočí, tím je území bohatší. Čím více se toho v území vyrobí a prodá, tím více pracovních příležitostí bude k dispozici.

 

Prodej ze dvora

…zeleninu a bylinky z biofarmy, čerstvé šafránové, špenátové, celozrnné, bazalkové těstoviny, med a medové pečivo, kváskový chléb, jablečný mošt a sušené ovoce, vajíčka, brambory, cibuli a česnek – si mohou zakoupit obyvatelé Mladé Vožice a okolních obcí přímo v sídle místní akční skupiny na Žižkově náměstí. Zatím staví stánek v průjezdu, ale až začnou mrazy, rádi by zatím „jen“ venkovní prodejní aktivity přestěhovali po dohodě s majitelem domu do zadní části objektu, kde pro to je vhodný prostor. Město Mladá Vožice by tak získala „kamennou“ minitržnici s místními produkty, která tu určitě chybí, a prodejní aktivity MASky pevnou střechu nad hlavou, takže by mohli rozšířit prodej, zatím totiž mají otevřeno jen ve středu.

 

Řemeslné trhy

Ani o Velikonocích a Vánocích nezůstávají dveře místní akční skupiny zavřené. Každoročně se zde v této době konají řemeslné trhy s kulturním doprovodem až šedesáti šikovných malých hudebníků z řad místních dětí. Trhy se opět zaměřují na podporu řemeslníků a podnikatelů z území MAS. Kromě prodeje místních výpěstků a potravin jsou zde k mání také proutěné košíky, březová košťata, kraslice, včelařské produkty včetně svíček, keramika, šperky, vinuté perle, vitráže a řada dalších tradičních výrobků.

 

Radost z tvoření

Kromě přehlídky řemeslných výrobků, jejich výroby a prodeje mají v rámci doprovodného programu řemeslných trhů velký prostor pro děti, které si mohou ve výtvarných dílničkách vyzkoušet pletení pomlázky, zdobení vajíčka nebo perníčku, zkrášlit starý květináč ubrouskovou metodou, upéct cukroví nebo vyrobit vánoční ozdobu, a hlavně - prožít radost z tvoření. Členové MAS Krajina srdce si velmi dobře uvědomují, že se manuální gramotnost vytrácí i z českého venkova a pokud se nebudou snažit tento trend zastavit, mohlo by se venkovu ublížit stejně, jako mu svého času ublížila kolektivizace, rušení venkovských škol apod.   

 

Propagují i ceny z tomboly

Těch, kteří rádi dobře jedí je možná o něco více než těch, kteří rádi tancují, a tak je na Kulinářském plese, který se již tradičně koná v sále nádražní hospody v Sudoměřicích u Tábora, plno. Nápad uspořádat ples původně vznikl díky projektu spolupráce „Chuť a vůně domova“ zaměřeného na místní kulinářské tradice, a tak je součástí plesu nejen bohaté pohoštění, ale i kulinářské soutěže, kdy mlsné jazýčky porotců vybírají tu nejchutnější krmi připravenou místními kuchařkami a kuchtíky.

 

Tombola plesu je bohatá a i jejím posláním je propagace místních kulinářských specialit a propagace výrobků místních řemeslníků a firem. A kdo ví…., možná právě cena z tomboly upře zájem výherce právě k místním produktům. Pokud by někdo z čtenářů tohoto článku měl chuť si dobře zatancovat, dobře se najíst a pobavit… a v neposlední řadě se také seznámit s místními produkty z území MAS Krajina srdce, nechť si poznamená termín dalšího Kulinářského plesu, který se koná 7. března 2015 na obvyklém místě.