Aktuality
ikona článku

Vítek z Prčice a tanky na pivo

Už 10 let buduje v Sedlci-Prčici pan Petr Kroužil památník Vítkovcům, významnému českému rodu, jehož zakladatel Vítek pocházel právě z Prčice. Při nedávném archeologickém výzkumu na náměstí v Prčici bylo sídlo Vítkovců dokonce nalezeno.

Pan Kroužil však nevytváří památník přímo na historických základech sídla, to by kvůli památkové zóně nešlo, přenesl jej o 600 metrů dál mimo historické centrum. Když se tam přijedete dnes podívat, tak tu tvrziště ani hrad nenajdete. První stavbou je zatím pivovar s restaurací. Přímo v interiéru se vaří pivo a vůně sladu se nese všemi prostorami. U vchodu vás vítá dřevěná socha Vítka z Prčice, která vznikla za přispění MAS Krajina srdce. Ta také pomohla při pořizování tanků na pivo. Tím se v pivovaru rozšířila možnost vařit více druhů piva najednou. V pivovaru Vítek z Prčice vaří 15 druhů piv a výroba jednoho druhu trvá 40 dní. Všechny jsou věnovány památce Vítkovců, jak je vždy v nabídce zmíněno, a jsou vařeny podle starobylých receptur samotným Petrem Kroužilem, muzejníkem, pivovarníkem, stavitelem, obchodníkem a podnikatelem v jedné osobě. Takže pivo má být základem, na kterém postupně vyroste celá tvrz Vítka z Prčice.

V prostorách budoucí tvrze, se v současnosti kromě pivovaru a restaurace, nachází i historické hřiště pro děti, muzeum a obchod s potravinami. K propagaci rodu Vítkovců má sloužit i lyžařský areál v Kvasejovicích, který Petr Kroužil buduje už několik let. Postupně tu vzniká rodinné zimní sportoviště. Už dnes je v provozu část areálu, ale rozvoj vázne kvůli problémům se zasněžováním.

Pan Kroužil je sice nepřítel dotací, ale spolupráci s MASkou si pochvaluje. Díky ní mohl rozšířit nabídku piv, která má přímo na čepu a může lépe připomínat slávu rodu Vítkovců, podle něj nejvýznamnějšího českého šlechtického rodu, na který je náležitě pyšný.