Projekty MAS
ikona článku

Z pohádky do pohádky

Projekt je zaměřen na ztvárnění genia loci na různých místech v území MAS prostřednictvím dřevosoch.

Název projektu: Z pohádky do pohádky

Zdroj financování: Program rozvoje venkova, Osa IV. Leader, Opatření IV.2.1. Realizace projektů spolupráce

Registrační číslo projektu: 13/019/4210a/231/000033

Finanční náročnost:

KMAS - 930 100,- Kč (z toho: zdroje ČR 132 840,- Kč; zdroje EU 531 360,- Kč; vlastní zdroje 265 900,- Kč vč. ocenění vlastní dobrovolnické práce)

PMAS1 – 838 300,- Kč (z toho: zdroje ČR 128 340,- Kč; zdroje EU 513 360,- Kč; vlastní zdroje 196 600,- Kč vč. ocenění vlastní dobrovolnické práce)

Partnerské MAS: MAS Krajina srdce (KMAS), MAS Šluknovsko

Popis projeku: projekt je zaměřen na ztvárnění genia loci na různých místech v území MAS prostřednictvím dřevosoch. Na území KMAS bylo vytvořeno 30 dřevosoch, které vypodobňují například místní báje, mýtus nebo významnou historickou událost či osobnost. Dalším výstupem projektu je zapojení dětí ze základních škol do literárně-výtvarné tvorby a zvýšení jejich motivace v této činnosti. V rámci projektu byla vyhlášena literární soutěž, kde děti vymýšlely nové pohádky, které se dějem odehrávají v regionu MAS. K těmto pohádkám byly při výtvarných workshopech vytvářeny ilustrace. Výstupem je pohádková kniha, kde jsou autory textů a ilustrací děti z prvního i druhého stupně základních škol.

Přidaná hodnota projektu: umělecká díla v podobě dřevosoch na různých místech MAS významně přispívají rozvoji turismu, aniž by to byl původně zamýšlený cíl projektu. Hlavním cílem bylo posílení místního patriotismu a sounáležitosti obyvatel s místem, kde žijí. I když je projekt ještě v realizaci, většina soch je již nainstalována a zpětná vazba z území reflektuje, že projíždějící autobusy se zájezdy s turisty na těchto místech zastavují, cyklisté vytvářejí produkty – cyklovýlety za návštěvou soch, obce v důsledku zvídavých turistů příběh genia loci zveřejňují na svých webových stránkách a ve svých zpravodajích. Byla vyhlášena soutěž o nejvtipněji pojaté fotografie u všech těchto soch, kdy vítěz získá vlastní dřevosochu, tato soutěž byla vyhlášena 30.5.2015 a trvá až do 28.5.2016.